איך להשתפר בחיבור הפסיכומטרי

איך להשתפר בחיבור הפסיכומטרי

תלמידים רבים תוהים איך להשתפר בחיבור הפסיכומטרי ובאיזו טקטיקה להשתמש. היות ולכל תלמיד עקב אכילס משלו מנינו למטה את הבעיות והתלונות השכיחות ביותר בקרב התלמידים ואת הטיפים ותוכניות העבודה בשביל לפתור אותן. אם ישנה בעיה שאינה מופיעה תרגישו חופשי לשלוח לנו הודעה דרך לשונית "דברו איתנו" ונשלים את החסר.

איך להשתפר בחיבור הפסיכומטרי

בעיה בהוצאת טיעונים"לא מצליח להוציא טיעונים מעבר לטיזר/הקדמה". 

  • בשונה משאר חלקי המבחן, בהן מרבית סוגי השאלות ידועות, החיבור מצריך ידע כללי ומחשבה רחבה על מנת לחשוב על טענות מעניינות.

 דרך טובה להיאבק באובדן המוזה היא חשיפה עצמית לדעות רבות ושונות באופן יומיומי. החשיפה המרובה תסייע לנו לסגל דרך מחשבה שונה ותקל על הוצאת טענות.

 ניתן להיחשף לדעות שונות ומגוונות בעזרת קריאה של כתבות דעה בעיתון/אפליקציה בצורה אקטיבית. 

קריאה אקטיבית, משמע, קריאה בקצב שלך תוך כדי ניסיון לספוג כמה שיותר טענות שהכותבים מעלים. לרשום בצד כל כתבה מה היו הטענות שלהם וכיצד הוצגו בקטע.

אחרי תרגול מומלץ לנסות לקרוא  תחילת קטע חדש, לעצור ואז לנסות לנחש מה יהיה הטענות שיועלו בהמשך.

 

  • דרך נוספת להוצאת טענות מהירה היא שימוש בכותרות שלמדנו בשיעור " פיתוח טענות ונימוקים (תכנון החיבור)". מומלץ לכתוב אותן על דף ולשבת לרשום טענות, ללא זמן, מנושאי חיבור שונים. אחרי מספר סבבים של הוצאת טענות בעזרת הפתק סביר להניח שהכותרות יחלחלו פנימה ולא תצטרכו אותו עוד.

לא מצליח לסיים את החיבור בזמן"תמיד מסיים על הקשקש בלי זמן לבדיקה".

הדרך הטובה ביותר לשיפור בזמן החיבור היא לדעת למקד איפה נקודת החולשה שגורמת להתעכבות. זו יכולה להיות פסקה מסוימת בחיבור, קצב הוצאת הטענות או אפילו קצב הכתיבה. אם מדובר באחת הפסקאות אז מומלץ לחזור על הסיכומים ולקרוא את הטיפ מתחת "לא מצליח לעמוד בזמנים".

אם מדובר בקצב כתיבה איטי המצב יותר בעייתי – לא סביר שנצליח לשפר משמעותית את קצב הכתיבה עד המבחן אבל בהחלט אפשר תמיד לשפר את קצב הוצאת הטענות, מה שיחסוך זמן לכתיבה עצמה. בנוסף, ייתכן וקצב הכתיבה האיטי נובע מרצון לרשום "יפה". כמובן שעדיף להגיש חיבור נקי וברור ככל הניתן אך אם אין אתם מספיקים לסיים בשל כך ,עדיף כבר להגיש חיבור עם כתב טיפה פחות קריא, אך גמור. הבודקים מתורגלים בקריאת כתב מסורבל בשל מחסור בזמן, אז לא לנסות לייפות יתר על המידה.

לא מצליח לעמוד בזמנים "יש חלק מסוים בו אני שורף יותר מידי זמן".

לכל אחד עקב אכילס משלו והדרך הטובה ביותר להתמודדות היא תרגול פרטני. עכשיו שהצלחנו לסנן איזה חלק גורם להתעכבות בזמנים אפשר להתמקד רק בו.

החיבור בעל מבנה החוזר על עצמו, כך שאם נכיר וניצור לעצמנו מבנה חוזר (שימוש במילות קישור זהות, פתיחה דומה, סדר הצגת סוגי טענות מועדף… ) נוכל להפסיק להתעכב.

ראשית, נשב לתרגל את החלק הפרטני בו מתעכבים (לא משנה אם זו הפתיחה או פסקה בגוף) ללא זמן. ננסה לרשום אותו מושלם ככל הניתן. לאחר מכן נעבור עליו ונראה מה המבנה שיצרנו והאם ניתן יהיה לשחזרו אילו היה מדובר בנושא אחר.

אחרי זיהוי המבנה נעבור נושא ונרשום שוב בלי זמנים וננסה לשחזר את המבנה שרשמנו לפני כן. כך נמשיך עד שנרגיש נוח לתרגל עם זמן.

לא מצליח לרשום מעל 25 שורות"אין לי רעיונות לנימוק הטענות שלי".

תלמידים רבים רגילים מבית הספר להיות תמציתיים ולהימנע מ"חפירה".

אז בואו נתחיל בנטישת המונח הזה. בחיבור פסיכומטרי אין "חפירה", אלא ביסוס טענות. אם חשבתם על טענה מסוימת בוודאות חשבתם באותו רגע גם על נימוק למה היא נכונה או שגוייה. על מנת לשבור את ההרגל הזה מומלץ לרשום לפחות שלושה חיבורים "חופרים" – לרשום חיבור ארוך ככל הניתן עם כמה שיותר נימוקים( בלי חזרה רעיונית כמובן).

לעיתים רבות מידי תלמידים חושבים על הנימוקים אך מתעצלים לרשום אותם בזמן תכנון החיבור – בעיה שניתן לפתור ביתר קלות. נימוקים הם חלק אינטגרלי מהטענה ובשביל להימנע משכחה בלחץ המבחן חובה לרשום אותם בעת תכנון החיבור כפי שהוצג בשיעור "פיתוח טענות וחיבורים".

לא יודע מה רמת הכתיבה שלי –  "אין לא מושג מה רמת הכתיבה שלי ומה צריך לשנות בשביל להשתפר".

אין דרך טובה יותר לדעת איך להשתפר בחיבור הפסיכומטרי ומה צריך לשנות מאשר לקבל משוב על חיבורים לאורך ההכנה למבחן. צוות Checked מציע אפשרות רכישת ערכות בדיקת חיבור פסיכומטרי באיכות הגבוהה ביותר בשוק ובמחירים הנמוכים ביותר בו. 

top
  מצוות הבודקים

הדר גנות - מדריך פסיכומטרי מנוסה עם מעל 5 שנות וותק 

והכשרה ספציפית לבדיקת מטלת הכתיבה. 

לחוות דעת של תלמידי עבר לחצו פה

                                                                                                                                                                                                                   כל הזכויות שמורות  © Checked