טעויות נפוצות בחיבור הפסיכומטרי

טעויות נפוצות בחיבור

 

  • כתיבה בספרות במקום במילים – תלמידים רבים נוטים לרשום כמויות בעזרת ספרות, מה שעלול לגרור הורדת ציון. כך למשל, במקום לרשום "שלושה תלמידים" הם רושמים "3 תלמידים".

 הבדל מינורי זה בעייתי בגלל שבודקי המרכז הארצי מעוניינים לבדוק האם כותב החיבור יודע להבדיל מה המין הדקדוקי של המילה (זכר\נקבה). לכן, כאשר רושמים עם ספרה אין הבודק יכול לדעת האם ההבחנה הזאת קיימת ועלול להוריד ציון מנקודת הנחה שאין הכותב יודע להבדיל בין המצבים (שימו לב שמספרים גדולים ושנים לא מצריכים כתיבה במילים).

 

  • הכנסה בכוח של "ביטויים טובים לפסיכומטרי" לחיבור – על מטלת הכתיבה להיות אחידה במשלב הלשוני לכל אורכה. לפיכך, שינון מראש של ביטויים במשלב לשוני גבוה והכנסתם בכוח אל החיבור תפגע באחידות זו.

כאשר מוסיפים ביטוי שאינו משתלב עם סגנון הכתיבה שלכם תוספת זאת בולטת מאוד ופוגמת באחידות והמשכיות הכתיבה – הימנעו מהכנסה בכוח של "חדשות לבקרים", "אָבַד עָלָיו הַכֶּלַח" וביטויים שלא הולכים יד ביד עם סגנון הכתיבה שלכם.

 

  • ציון דעתכם האישית לא לצורך בגוף החיבור – תלמידים רבים נוטים לציין בגוף החיבור כי הטענות המוצגות הן דעתן האישית.

בודקי החיבור הפסיכומטרי מודעים לדעתכם מאחר שזהו חיבור דעה בו הצגתם את דעתכם באופן שלא משתמע לשני פנים כבר בפסקת הפתיחה. לכן, אין צורך לחזור שוב ושוב על כך שהדעות המוצגות בגוף החיבור הן “לפי דעתכם” הואיל והבודק כבר מודע לכך. במקום זאת יש להציג את הטענות בכלליות תוך ביסוסן כפי שנלמד בשיעור "פיתוח טענות ונימוקים".

 

  • שימוש ב”אוזני חמור” ומחיקות עיפרון – המרכז הארצי בודק תכנון מראש וסדר של החיבור הפסיכומטרי ולכן על החיבור שמוגש להיות נקי ומסודר ככל הניתן. אם החלטתם להוסיף מידע חדש עליו להיות רשום בשורות המוקצות בדף ולא בעזרת "אוזני חמור" מעל המשפט. הוספת מידע בעזרת "אוזני חמור" מעבירה לבודק שהתכנון היה לקוי בשלב הראשוני של הכתיבה.

 

  • המצאת מחקרים ומידע לביסוס טענה – תלמידים רבים נוטים להמציא מחקרים בשביל לבסס את דעתם ( לרוב תוך שימוש בנוסח – "על פי מחקרים…") מה שעלול לפגוע בציון אם יתגלה. על כל המידע עליו אתם מתבססים להיות אמיתי ואמין.  

 

 

  • שגיאות לשוניות נפוצות (מאחר ו, במידה ו,היות ו) – מילת הקישור היחידה שניתן לרשום אחריה את האות ו' היא המילה הואיל (הואיל ו…). כל שילוב אחר (כגון: מאחר ו, במידה ו, היות ו..) אינו תקין לשונית. ניתן לפתור את הבעיה בעזרת החלפת האות ו' באות ש' – מאחר ש…, היות ש… ובמקום לרשום במידה ו.. ניתן לרשום את המילה אם במשפטי תנאי. 
top
  מצוות הבודקים

הדר גנות - מדריך פסיכומטרי מנוסה עם מעל 5 שנות וותק 

והכשרה ספציפית לבדיקת מטלת הכתיבה. 

לחוות דעת של תלמידי עבר לחצו פה

                                                                                                                                                                                                                   כל הזכויות שמורות  © Checked